Wszystkie pieniądze bin Ladenów
Rodzina bin Ladenów należy do najbogatszych na Bliskim Wschodzie. Jej członkowie kategorycznie odcinają się od działalności najsłynniejszego z bin Ladenów, Osamy. Są jednak podejrzenia, że niektórym z nich nie przeszkadzało to w finansowym wspieraniu jego działalności
Bin Ladenowie są rodziną niezwykle majętną. Centrum ich biznesu stanowi Saudi Binladin Group (SBG) – gigantyczny holding zatrudniający na całym świecie niemal 100 tys. osób. Centrum działania SBG mieści się w Dżuddy, kurorcie na wybrzeżu Morza Czerwonego. Siedziba – pałac ze szkła i stali – mieści się w centrum miasta.
Niewykluczone, chociaż Saudyjczycy kategorycznie temu zaprzeczają, że także stąd płynęły pieniądze dla Osamy bin Ladena. W styczniu 2005 r. nowojorski sędzia federalny Richard Casey napisał, że „Saudi Binladin Group utrzymywała bardzo bliskie stosunki z Osamą bin Ladenem". Jego zdaniem dawało to podstawy do mocnych podejrzeń, że te więzy nie zostały zerwane także w czasach, kiedy Osama już w sposób oczywisty stał się najbardziej poszukiwanym terrorystą na świecie.
Teraz SBG może dowieść, że to kłopotliwe pokrewieństwo i nieuchronne skojarzenia o związkach z otoczeniem Osamy to przeszłość i czas na jeszcze większe zainteresowanie zagranicą. W tym realizację planów kapitałowego wejścia do Motoroli i wykupienia udziałów w Disneyu.
Niemcy już dali SBG swój kredyt zaufania. Firma bin Ladenów jest oficjalnym przedstawicielem Porsche w Arabii Saudyjskiej, co jest gwarancją powodzenia interesów kultowej marki sportowej, której udziałowcami są także Katarczycy.
Niepiśmienny przyjaciel króla
Budowanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta