Odpowiedzialni i nieodpowiedzialni
14 maja 1796 roku angielski lekarz Edward Jenner wszczepił materiał zakaźny ospy krowianki ośmioletniemu chłopcu. Malec przechorował krowiankę.
Wtedy Jenner wszczepił mu materiał zakaźny prawdziwej ospy. Ale tym razem chłopiec nie zachorował, już był uodporniony. Doświadczenie opisano dwa lata później. Wykazało ono, że do uodpornienia przeciw ospie wystarczy wszczepienie ospy krowiej, o łagodnym przebiegu i niekończącej się śmiercią.
Przełom w dziejach
Wiadomość o tym rozchodziła się szybko, w ślad za nią szła praktyka. Na polskich ziemiach w zaborze pruskim szczepienia przeciw ospie zaczęto stosować już w pierwszej dekadzie XIX wieku.
Kolejny milowy krok na tej drodze postawił Ludwik Pasteur. W latach 80. XIX wieku opracował szczepionkę przeciw wąglikowi i wściekliźnie. Powstawała nowa gałąź nauki: wakcynologia. Okazała się przełomowa nie tylko w badaniach medycznych, ale wręcz w dziejach ludzkości, choć do triumfu nad chorobami zakaźnymi było wtedy jeszcze daleko.
Jednym z pionierów rodzącej się dziedziny był polski bakteriolog Odon Bujwid. Po praktyce w paryskim Instytucie Pasteura, założył pod koniec XIX wieku w Warszawie – drugą po paryskiej! – stację szczepień przeciw wściekliźnie....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta