Przedsiębiorcy powinni wyraźnie określić zamiar odnowienia długu
Konsekwencją nowacji zobowiązania firmy jest jego wygaśnięcie. Zamiast niego pojawia się nowe
Kodeks cywilny reguluje wyczerpująco różne sposoby wygaśnięcia zobowiązań między podmiotami prawa cywilnego.
Jednym z nich jest nowacja zobowiązania regulowana przez przepisy art. 506 i następne ustawy z 23 kwietnia 1964 Kodeks cywilny (DzU z 1964 r. nr 16, poz. 93 z późn. zm.; dalej k.c.).
Istota nowacji, zwana także odnowieniem długu, polega na tym, że w celu umorzenia zobowiązania dłużnik zobowiązuje się za zgodą wierzyciela spełnić inne świadczenie albo nawet to samo świadczenie, lecz z innej podstawy prawnej.
Konsekwencją nowacji zobowiązania jest wygaśnięcie pierwotnego zobowiązania, w miejsce którego pojawia się nowe.
Przykład 1
Przedsiębiorca A zobowiązany był do zapłaty na rzecz firmy B kwoty 10 tys. zł w terminie do końca marca 2011 z tytułu zawartej umowy-zlecenia.
Następnie 30 marca 2011 strony podpisały umowę nowacyjną, w której postanowiły, że kwota 10 tys. zł zostanie przelana na rzecz B w terminie do końca grudnia 2011, ale jej podstawą będzie umowa pożyczki, zawarta 30 marca 2011.
Jakie przesłanki
Podstawową przesłanką dokonania skutecznej nowacji zobowiązania jest istnienie zobowiązania pierwotnego, gdyż odnowienie długu polega na umorzeniu dotychczasowego zobowiązania, w miejsce którego powstaje nowe....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta