Uczucie złamane przez historię
Tych bohaterów znają nie tylko fani współczesnej plastyki. Tragiczne losy Katarzyny Kobro i Władysława Strzemińskiego najpierw opisała ich córka Nika Strzemińska w książce „Sztuka, miłość i nienawiść”; przypomniał niedawny spektakl „Powidoki” Macieja Wojtyszki. Teraz mamy rzetelny dokument
Godzinną projekcję w reżyserii i wedle scenariusza Tadeusza Króla zrealizowano zaskakująco tradycyjnie: „gadające głowy" historyków sztuki na tle kronik filmowych z epoki, zdjęć prac obydwojga artystów i ich nielicznych fotografii. Montaż bez efektów, w jednostajnym, powolnym tempie.
Dramaturgię tworzą... nieobecni. Czyli Kobro i Strzemiński. Ich wspólny życiowy dukt (z Moskwy, poprzez Smoleńsk, Rygę do Łodzi), najpierw namiętne, potem krwawe współżycie, spuentowane rozpadem związku w nieludzkich okolicznościach – to fascynujący materiał wyjściowy. Można go przykroić pod różnymi kątami.
W „Niebieskich kwiatach" (aluzja...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta