Eugenika – w imię postępu
Słowo „eugenika" oznacza dobrze urodzony i zostało wprowadzone w XIX wieku przez sir Francisa Galtona, który uznał, że należy poczynić kroki, by społeczeństwo stało się lepsze.
Stwierdził, że część populacji jest gorzej „skonstruowana" i należy hamować jej rozmnażanie. Starał się stworzyć zasadę matematycznej przewidywalności pozwalającej ustalić, na jakie potomstwo może liczyć dane małżeństwo. I to wszystko dla dobra ludzkości...
Plany inżynierii społecznej były ważniejsze niż wolna wola człowieka. Kastracje i sterylizacje stały się faktem. Narratorem filmu Grzegorza Brauna jest amerykański historyk Erwin Black, autor książki „Wojna przeciw słabym". Prezentuje bogatą galerię zwolenników eugeniki, którzy z oddaniem lansowali rasistowskie teorie, rozwijając je na różne grupy społeczne. Nieco później historia naukowych projektów stworzenia nadczłowieka zainspirowała m.in. Hitlera.
W filmie wykorzystano m.in. unikatowe materiały z Cold Spring Harbor, kolebki amerykańskiej eugeniki. Są wstrząsające. Pokazano także realia procedury zapłodnienia in vitro w Polsce.
16.45 | tvp 2 | SOBOTA