Czas na wpłatę pierwszej raty odpisów na fundusz socjalny
Jeśli pracodawca prowadzi zfśs i dotychczas nie wpłacił na jego rachunek żadnych pieniędzy, ma na to dwa tygodnie. 31 maja najpóźniej powinny one podwyższyć stan konta. O jaką kwotę? Tę trzeba prawidłowo wyliczyć
O założeniu zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (dalej zfśs lub fundusz) decyduje stan zatrudnienia na 1 stycznia danego roku kalendarzowego.
Tego dnia firma powinna mieć co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, aby taki obowiązek ją dotyczył. A co, jeśli pracodawca zatrudni pracownika od 2 stycznia ze względu na dzień wolny przypadający w Nowy Rok?
Taka osoba nie zwiększy stanu zatrudnienia, obligującego do utworzenia zfśs, bo ustawa z 4 marca 1994 o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU nr 70, poz. 335 ze zm., dalej ustawa o zfśs) wyraźnie wskazuje na pierwszy dzień roku i nie ma od tej reguły żadnych odstępstw, nawet ze względu na święto.
Zmiany, jakie później, w ciągu roku, nastąpią w stanie zatrudnienia, nie mają już wpływu na obowiązek tworzenia funduszu. Kształtują jednak wysokość odpisów u pracodawców, którzy go mają.
Pracodawcy prowadzący działalność w formie jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych tworzą zfśs, bez względu na liczbę zatrudnianych pracowników. Pozostali pracodawcy, mający 1 stycznia mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, mogą go utworzyć do wysokości i na zasadach określonych w ustawie o zfśs lub wypłacać świadczenia urlopowe tym, którzy skorzystają z 14 kolejnych kalendarzowych dni urlopu wypoczynkowego.
Pracodawcy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta