Największa transakcja w regionie
Moment sprzedaży Polkomtelu jest bardzo naturalny, bo wyczerpały się możliwości szybkiego wzrostu firmy – mówi jej prezes w rozmowie z Urszulą Zielińską i Jakubem Kuraszem
Rz: Jesteśmy na kolejnym etapie sprzedaży Polkomtelu. Wiążące oferty złożyli Zygmunt Solorz-Żak, szwedzka TeliaSonera, norweski Telenor z funduszem Bain Capital, fundusz Apax. Zapewne jeszcze w tym półroczu dojdzie do transakcji. Spodziewał się pan tak dużego zainteresowania?
Jarosław Bauc: To bardzo ciekawa inwestycja. Spółka jest w tej części świata i w tej branży zdecydowanie największa i w związku z tym jej przejęcie może być największą transakcją w tym regionie, biorąc pod uwagę skalę naszej gospodarki i pozycję Polkomtelu. W sąsiednich krajach na rynku dominują operatorzy globalni. Polkomtel zaś jest jedynym tak dużym operatorem komórkowym, który nigdy nie miał dominującego inwestora branżowego ani poważnego inwestora finansowego.
Zarząd odbył serię spotkań z inwestorami. Jakie pytania z ich strony padały najczęściej?
Pytania były bardzo zróżnicowane, ale tradycyjnie duże było zainteresowanie perspektywami rynku komórkowego w Polsce, segmentu transmisji danych, konkurencją i jej siłą w poszczególnych produktach i usługach.
Eksperci twierdzą, że Polkomtel może być wart 16 – 18 mld zł. Czy biorąc pod uwagę fakt, że Polska jest ciągle rynkiem rozwijającym się, za akcje operatora sieci Plus należy się premia, czy należy raczej zastosować dyskonto?
Państwo odnoszą się do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta