Przede wszystkim innowacyjność
80 mld euro, czyli grubo ponad 320 mld zł, zamierza przeznaczyć w najbliższej perspektywie finansowej na lata 2014–2020 Unia Europejska na rozwój innowacyjności. To o 60 proc. więcej niż w realizowanym właśnie budżecie na lata 2007–2013.
Artur Grabek
Choć wokół unijnego budżetu trwa gorąca dyskusja, to akurat innowacyjność nie budzi zbyt wielu wątpliwości. – Trudno wśród państw unijnych znaleźć takie, które będzie kwestionowało wydatki przeznaczone na rozwój konkurencyjności europejskiej gospodarki na globalnym rynku – przekonuje Jacek Guliński, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego odpowiedzialny w resorcie za realizację polityki rozwoju i innowacyjności. Celem jego pracy ma być zbliżenie nauki i biznesu.
Według szacunków resortu nauki z planowanej puli 80 mld euro do Polski może trafić nawet 9 mld. – Wszystko w rękach uczelni, jednostek naukowych oraz przedsiębiorców. W rywalizacji o te pieniądze nie liczy się bowiem narodowość, ale pomysł, jakość i aktywność. Bruksela docenia pomysły realizowane w międzynarodowych partnerstwach – podpowiada wiceszef MNiSW.
Minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska podczas Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach kilka tygodni temu oznajmiła, że co najmniej połowa środków, jakie Polska otrzyma z unijnego budżetu na lata 2014–2020, będzie przeznaczona dla przedsiębiorstw i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta