Podatek od naukowców z importu
Międzynarodowe konferencje naukowe organizowane za granicą wcale nie muszą być problemem dla polskich uczelni. Jednak organy skarbowe uznają, że trzeba je rozliczać w kraju.
W celu wykonywania zadań naukowo-dydaktycznych uczelnie wyższe nie tylko same organizują, ale również nabywają usługi organizacji konferencji naukowych, nierzadko od podmiotów zagranicznych. Tego typu wydarzenia adresowane są głównie do kadry profesorskiej, nauczycieli akademickich, pracowników naukowych oraz doktorantów, reprezentujących różne uczelnie. Na konferencjach uczestnicy wygłaszają referat czy prelekcję albo pełnią jedynie rolę obserwatorów.
Prawidłowe rozliczenie zakupu usługi organizacji konferencji naukowej na gruncie VAT ma szczególne znaczenie dla uczelni wyższych. Takie czynności można uznać za import usług. Skutkiem będzie wtedy obowiązek zapłacenia przez uczelnię VAT należnego, przy jednoczesnym braku prawa do odliczenia podatku naliczonego. Czynność ta bowiem nie jest związana z działalnością opodatkowaną uczelni. Transakcja ta nie będzie zatem neutralna podatkowo.
Jednak naszym zdaniem nabycie usług uczestnictwa w konferencji naukowej w ogóle nie musi być czynnością opodatkowaną VAT w Polsce.
Wyjątkowy wstęp na seminarium
Z zasady ogólnej z art. 28b ustawy o VAT wynika, że miejscem świadczenia (a więc opodatkowania) usług świadczonych na rzecz podatnika jest miejsce (kraj), w którym nabywca usługi ma siedzibę działalności gospodarczej. W rezultacie zakup usługi od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta