Unikanie odbioru zawiadomienia nie uchroni dłużnika
Wierzyciel, który ma trudności z wyegzekwowaniem od swojego kontrahenta zapłaty za dokonaną dostawę towaru lub wykonaną usługę, ma możliwość „odzyskania" podatku należnego z tytułu wykonania tych czynności opodatkowanych.
- Prowadzę księgowość spółki, w której kilku dłużników zalega z zapłatą należności. W stosunku do tych zaległych wierzytelności mamy zamiar skorzystać z „ulgi na złe długi". Spodziewamy się jednak, że niektórzy dłużnicy mogą nie odebrać zawiadomienia o korekcie podatku należnego, bądź po prostu odmówić przyjęcia listu. Czy podatnik (wierzyciel) ma możliwość pomniejszenia podatku należnego od tego typu wierzytelności, jeśli dłużnik nie chce odebrać zawiadomienia? – pyta czytelnik.
Wierzyciel, który ma trudności z wyegzekwowaniem od dłużnika zapłaty za dokonaną dostawę towaru lub wykonaną usługę, ma możliwość „odzyskania" podatku należnego, wykazanego w deklaracji VAT z tytułu wykonania tych czynności opodatkowanych. W obrocie gospodarczym zdarzają się sytuacje, gdy sprzedawca wystawił fakturę VAT za towar lub usługę, odprowadził do urzędu skarbowego VAT należny od tej sprzedaży, a następnie bezskutecznie czeka na zapłatę od dłużnika.
Natomiast dłużnik czerpie korzyści z dysponowania nabytym towarem lub z wyświadczonej usługi, pomimo braku zapłaty za nie. Ponadto, poprzez odliczenie podatku naliczonego z otrzymanej faktury obniża swoje zobowiązanie wobec urzędu skarbowego. W takim przypadku wierzycielowi przysługuje prawo do korekty zmniejszającej podatek należny, dokonanej w związku z brakiem zapłaty ze strony dłużnika, powszechnie określanej mianem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta