Socjalna pomoc bez obciążeń na ubezpieczenia
Ulgowe świadczenia i usługi sfinansowane ze środków socjalnych są wolne od składek, jeśli kryteria ich przydziału uwzględniają sytuację materialną i życiową uprawnionych. Nie dotyczy to przyznawania biletów do kina czy karnetów na basen.
Ważną grupą przychodów wyłączonych z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne są świadczenia finansowane ze środków przeznaczonych na cele socjalne w ramach zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (zfśs). Pracodawcy tworzą ten fundusz na podstawie ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn. DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm., dalej ustawa o zfśs).
Obowiązek tworzenia funduszu socjalnego spoczywa na pracodawcach:
- prowadzących działalność w formach organizacyjno-prawnych jednostek sektora finansów publicznych – bez względu na liczbę zatrudnionych pracowników,
- zatrudniających (według stanu na 1 stycznia danego roku) co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty; wyjątkiem jest sytuacja, gdy taka firma postanowiła odstąpić od tworzenia zfśs i taki zapis zawarła w układzie zbiorowym pracy obejmującym zatrudnionych albo w regulaminie wynagradzania.
Ulgowe dopłaty
Świadczenia sfinansowane ze środków zfśs są zwolnione ze składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne pod warunkiem, że spełniają warunki działalności socjalnej. Działalność socjalna to z kolei – zgodnie z art. 2 pkt 1 ustawy o zfśs – usługi świadczone przez pracodawców na rzecz:
- różnych form wypoczynku,
- działalności kulturalno-oświatowej,
- działalności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta