Szef sfinansuje koszt używania własnych narzędzi do pracy
Składek nie trzeba opłacać od ekwiwalentu, który pracownik otrzymuje za wykorzystanie własnych rzeczy przy wykonywaniu zadań, jeśli świadczenie to ma formę pieniężną.
Pracodawca może wypłacać pracownikowi pewne kwoty jako ekwiwalent pieniężny. Co do zasady ich wysokość powinna zostać określona w przepisach płacowych obowiązujących w danym zakładzie pracy.
Takie świadczenie jest zwolnione ze składek, jeśli pracownik otrzymuje je w formie pieniężnej. Nie może to być zatem zwrot kosztów w innej formie. Istotne jest również, aby narzędzia, materiały lub sprzęt należały do pracownika i aby rzeczywiście wykorzystywał on je do wykonywania pracy na rzecz pracodawcy.
Przykład
Pracodawca wypłaca panu Andrzejowi ekwiwalent pieniężny za używanie własnego telefonu komórkowego przy wykonywaniu pracy przedstawiciela handlowego. Kwotę świadczenia ustala miesięcznie w zależności od liczby rozmów służbowych, które pracownik przeprowadził ze swojego telefonu.
Tak naliczony ekwiwalent jest zwolniony ze składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.
Pracodawca zwraca bowiem wydatki poniesione w związku z użytkowaniem prywatnego telefonu do celów służbowych, który jest własnością pracownika, a wypłacana kwota odpowiada wysokości kosztów faktycznie
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta