Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Najpierw zarobek, potem składki

30 listopada 2012 | Vademecum kadry i płace | Adam Karwański

W razie wątpliwości, czy dane świadczenie to przychód ze stosunku pracy, decydują przepisy podatkowe. Dopóki jednak pracownik nie otrzyma świadczenia, nie ma od czego naliczać opłat na jego ubezpieczenia

Kwestię, kiedy wypłacone przychody stają się podstawą wymiaru składek rozstrzyga § 2 ust. 6 rozporządzenia Rady Ministrów z 18 kwietnia 2008 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawach rozliczania składek, do których poboru jest zobowiązany Zakład Ubezpieczeń Społecznych (DzU nr 78, poz. 465 ze zm.).

Przepis ten odnosi się tylko do osób, dla których podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe jest przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych. W takiej sytuacji uważa się, że ubezpieczony osiągnął ten przychód w momencie, kiedy go otrzymał lub kiedy postawiono mu go do dyspozycji (np. w kasie firmy).

Kwota w raporcie

Płatnik składek w imiennym raporcie miesięcznym – na druku ZUS RCA lub ZUS RZA, a także w deklaracji rozliczeniowej (lub ewentualnie w korektach tych dokumentów), rozlicza należne składki na ubezpieczenia społeczne od wszystkich wypłat dokonanych lub postawionych do dyspozycji ubezpieczonego  od pierwszego do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9400

Wydanie: 9400

Spis treści
Zamów abonament