Nie każdy wojaż to delegacja
Pracownik, którego wysłano za granicę w celu czasowego wykonywania tam obowiązków, nie przebywa w podróży służbowej. Gdy nadal będzie ubezpieczony w Polsce, składki za niego trzeba liczyć na odmiennych zasadach.
Żadne przepisy nie zawierają definicji zagranicznej podróży służbowej. Nie limitują też czasu trwania zagranicznego wyjazdu pracownika w celach służbowych. Należy jednak odróżnić podróż służbową od wysłania podwładnego do pracy za granicę.
Jeśli wykonuje on pracę za granicą, w miejscowości określonej w umowie o pracę, to mamy do czynienia z pracą świadczoną w stałym miejscu pracy, a pobyt pracownika poza krajem nie ma cech podróży służbowej. W takim przypadku nie przysługują mu diety ani inne należności, które wypłaca się z tytułu takiej podróży.
Część pensji z ulgą
W przypadku osób przebywających za granicą, które są tam zatrudnione przez polskich pracodawców i z tego tytułu uzyskują przychody, obowiązują nieco odmienne zasady w zakresie wpłat na ZUS.
Część ich wynagrodzenia jest bowiem zwolniona ze składek. Ustala się ją w wysokości stanowiącej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta