Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prawda Karskiego

30 listopada 2012 | Kultura | Jacek Cieślak
źródło: materiały prasowe

Rozmowa z Arthurem Nauzycielem, reżyserem spektaklu „Jan Karski (Moje nazwisko jest fikcją)”. Spektakl będzie pokazany w Warszawie.

Rz: Zrealizował pan przedstawienie o polskim emisariuszu, który starał się, bezskutecznie, uzmysłowić aliantom skalę Holokaustu w okupowanej Polsce. A jakie były doświadczenia pana dziadków: mówili o antysemityzmie czy tolerancji?

Arthur Nauzyciel: Moi dziadkowie bardzo ucierpieli z powodu polskiego antysemityzmu. Najpierw w Siedlcach, które opuścili w 1906 r. po serii pogromów. Przenieśli się do Warszawy, ale i stamtąd uciekli w 1923 r., również z powodu antysemityzmu i przemocy, której ofiarami byli na co dzień. Nie chcieli słyszeć o kraju, w którym się urodzili, nie chcieli mówić jego językiem. To dlatego, wraz z wychowaniem przekazano mi wiele uprzedzeń na temat Polski i Polaków. Takie były doświadczenia praktycznie wszystkich członków mojej rodziny.

Czy Polska jest kojarzona z antysemityzmem?

Wielu Francuzom, Żydom, z pewnością kojarzy się z antysemityzmem, bo była krajem, gdzie przejawiał się bardzo gwałtownie. W innych krajach na kontynencie istniał również, istnieje do dziś, ale wyraża się w sposób mniej radykalny. Nie mam pojęcia, jak to dziś w Polsce wygląda. Na szczęście praca nad książką Yannicka Haenela o Janie Karskim pozwoliła mi zbudować nowe związki z waszym krajem, odkryć wyjątkową historię tego człowieka i innych Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9400

Wydanie: 9400

Spis treści
Zamów abonament