Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na wychowawczym zarobki rosną razem z dzieckiem

30 listopada 2012 | Prawo i praktyka | Krzysztof Gąsior Patrycja Zawirska

Szef musi dopuścić osobę wracającą z urlopu wychowawczego do pracy na stanowisku dotychczasowym, równorzędnym lub innym odpowiadającym jej kwalifikacjom. Dodatkowo powinien zadbać, by ta przerwa w zatrudnieniu nie spowodowała pogorszenia pensji.

Celem urlopu wychowawczego jest stworzenie zatrudnionemu korzystnych warunków do sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Jego maksymalny wymiar to trzy lata, lecz można je wykorzystać wyłącznie do ukończenia przez pociechę 4. roku życia (odrębne zasady dotyczą opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym).

W czasie tego urlopu zatrudniony podlega szczególnej ochronie przed wypowiedzeniem umowy o pracę. Nie działa ona jedynie w wyjątkowych, wskazanych w przepisach przypadkach, np. z przyczyn niedotyczących pracowników.

Nowe starego początki

Pracownika, który wraca do firmy po urlopie wychowawczym, trzeba dopuścić na stanowisko zajmowane przez niego przed nieobecnością. Jeżeli nie jest to możliwe (np. w związku z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9400

Wydanie: 9400

Spis treści
Zamów abonament