Kształcenie na firmowy rachunek tylko do służbowych celów
Pracownik ma prawo do świadczeń otrzymanych w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, jeśli uczy się z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą. Należności te są wolne od składek, poza pensją za czas zajęć lub dojazdu na nie.
Składek nie trzeba odprowadzać od wartości świadczeń przyznanych przez pracodawcę – zgodnie z odrębnymi przepisami – na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika. Ulga nie obejmuje jednak wynagrodzenia za urlop szkoleniowy ani za czas zwolnień z części dnia pracy.
Odrębne przepisy, które regulują zagadnienie podnoszenia kwalifikacji zawodowych, to w szczególności:
- rozporządzenie ministra edukacji narodowej oraz ministra pracy i polityki socjalnej z 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (DzU nr 103, poz. 472 ze zm.) – dla osób, które podjęły naukę przed 16 ipca 2010 r. oraz
- art. 1033 kodeksu pracy.
Do 10 kwietnia 2010 r. obowiązywało rozporządzenie ministra edukacji narodowej oraz ministra pracy i polityki socjalnej z 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych. To ono bardzo długo regulowało zasady dofinansowania podnoszenia kwalifikacji przez pracowników, w stosunku do których nie mają zastosowania pragmatyki zawodowe. Świadczenia przyznane...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta