Niezamierzony dodatek wymusi korektę
Jeśli pracodawca pomyli się i wypłaci pracownikowi zbyt wysoki zasiłek chorobowy, nie może uznać, że ta nadpłata to nieoskładkowane wyrównanie świadczenia do 100 proc. przychodu zatrudnionego.
- We wrześniu wypłaciliśmy pracownikowi zawyżony zasiłek chorobowy – zamiast 2400 zł dostał 2500 zł. Pomyłkę odkryliśmy dopiero po dwóch miesiącach. Zastanawiamy się teraz, jak skorygować dokumenty rozliczeniowe złożone w ZUS. Najprawdopodobniej pracodawca nie będzie dochodził zwrotu nadpłaty od pracownika. Czy w takiej sytuacji możemy zastosować § 2 ust. 1 pkt 25 rozporządzenia składkowego i uznać, że zawyżona część świadczenia to dodatek do zasiłku chorobowego, który jest zwolniony ze składek? – pyta czytelnik.
Ze składek zwolnione są wszelkie zasiłki z ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego. Chodzi zarówno o chorobowy, jak i opiekuńczy, macierzyński, czy świadczenie rehabilitacyjne. Od wypłacanego zasiłku nie trzeba również odprowadzać składki na ubezpieczenie zdrowotne.
Wynika to z wyłączenia tych świadczeń z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe i braku odmiennych postanowień w ustawie z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn. DzU z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.).
Jednak pomyłka w rachunkach wymusza poprawki w dokumentacji ZUS-owskiej....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta