Ciepło ze słońca lub z ziemi
Nawet o kilkadziesiąt procent można zmniejszyć domowe rachunki za energię elektryczną, gaz i wodę. Wystarczy tylko wprowadzić kilka udogodnień.
Marek Kozubal
Najbardziej popularnym sposobem obniżenia kosztów utrzymania domu jest instalacja kolektorów słonecznych, dzięki którym za pomocą energii słonecznej można ogrzewać wodę w instalacji centralnego ogrzewania oraz w kranach – radzi Konrad Budziak, właściciel firmy instalacyjnej A-bud w Warszawie. – Osoby posiadające bardziej zasobny portfel mogą kupić pompę ciepła, która pobiera energię z ziemi.
Inżynier Roman Antkowiak z firmy ar-kan z Wielkopolski dodaje: – Koniecznie trzeba też ocieplić ściany i dach, sprawdzić, czy mamy szczelne okna i drzwi.
W poszukiwaniu źródeł ciepła mieszkańcy domów najczęściej instalują kolektory słoneczne. Nic dziwnego, na zakup i instalację tego urządzenia – jeżeli staramy się o kredyt – można otrzymać 45 procent dotacji unijnej. Energia słoneczna docierająca do kolektora zamieniana jest na energię cieplną nośnika ciepła, którym może być ciecz (glikol, woda) lub gaz (np. powietrze)
Jak mówią nasi eksperci, można wybrać tańsze kolektory płaskie albo droższe próżniowe. – Oba typy różnią się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta