Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Debata „Rz”: Czy sędziemu jest potrzebna korona

30 listopada 2012 | Prawo | Agata Łukaszewicz
 Na zdjęciu od lewej Krzysztof Boszko, Jarema Sawiński, Alicja Seliga,  Antoni Górski, Agata Łukaszewicz, Wojciech Węgrzyn, Beata Morawiec, Adam Czerwiński, Rafał Stankiewicz  i Mirosław Pawełczyk
autor zdjęcia: Magda Starowieyska
źródło: Fotorzepa
Na zdjęciu od lewej Krzysztof Boszko, Jarema Sawiński, Alicja Seliga, Antoni Górski, Agata Łukaszewicz, Wojciech Węgrzyn, Beata Morawiec, Adam Czerwiński, Rafał Stankiewicz i Mirosław Pawełczyk
Od lewej Krzysztof Boszko, Jarema Sawiński, Alicja Seliga, Antoni Górski
autor zdjęcia: Magda Starowieyska
źródło: Fotorzepa
Od lewej Krzysztof Boszko, Jarema Sawiński, Alicja Seliga, Antoni Górski

Ważny Temat | Asesura w nowej wersji musi wrócić do polskich sądów – co do tego zgodni byli wszyscy nasi dyskutanci. Pozostaje tylko wybrać najlepszy model stażu dla sędziego rozpoczynającego zawodową karierę na sali rozpraw.

Przez ostatnie dwa miesiące na łamach „Rzeczpospolitej" trwała dyskusja pod hasłem „Korona dla sędziego".  Głos w niej zabierali  sędziowie- członkowie Krajowej Rady Sądownictwa, adwokaci, radcowie prawni i przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości.

Zdania na temat nowego modelu drogi do zawodu sędziego są podzielone, za to diagnoza obecnej  identyczna: jest źle, a utrzymywanie stanu prowizorki nie służy budowaniu autorytetu Temidy.

Szukając porozumienia w sprawie nowego modelu kariery sędziego,  postanowiliśmy skorzystać z wiedzy i doświadczenia naszych dyskutantów.  Goście przyjęli zaproszenie do redakcji na debatę podsumowującą cykl dyskusji.

Niezawisłość sędziowska wynika głównie z profesjonalizmu oraz doświadczenia życiowego

Spotkanie podzieliliśmy na cztery  części. Pierwsza to diagnoza stanu obecnego; druga – kryteria wyboru najlepszych kandydatów; trzecia –  sposób na wyjście z impasu i czwarta – określenie czasu i przedsięwzięć niezbędnych do wprowadzenia w życie zmian.

Czas goni i sprawa staje się coraz bardziej pilna. Dowód?  Z badań przeprowadzonych na zlecenie Krajowej Rady Sądownictwa wynika, że 57 proc. respondentów ocenia dzisiejszy nabór do zawodu sędziego jako zły, a 52 proc. twierdzi, że osoby, które obecnie przychodzą do sądu, radzą sobie gorzej niż...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9400

Wydanie: 9400

Spis treści
Zamów abonament