Jakie są zasady konstruowania nazwy spółki komandytowo-akcyjnej
Firma stanowi obligatoryjny element umowy spółki podlegający obowiązkowemu ujawnieniu w rejestrze przedsiębiorców.
Nazwa podmiotu gopodarczego ma na celu jego odróżnienie od innych uczestników obrotu. Musi ona odpowiadać następującym regułom: prawdziwości, jedności, wyłączności, ciągłości, jawności i pełności. Co do zasady w skład firmy spółki komandytowo-akcyjnej mogą wchodzić wyłącznie nazwiska albo nazwy komplementariuszy.
W sytuacji, w której spółkę komandytowo-akcyjną tworzą jedynie osoby fizyczne, korpus firmy powinien zawierać nazwisko jednego, kilku, ewentualnie wszystkich wspólników ponoszących nieograniczoną odpowiedzialność za jej zobowiązania (tj. komplementariuszy).
Może być on wzbogacony ich imionami albo pierwszymi literami imion, nigdy zaś – pseudonimami, czy innymi fantazyjnymi określeniami. Możliwe jest też używanie liczby mnogiej, np. Kowalscy. Koniecznym dodatkiem jest oznaczenie „spółka komandytowo-akcyjna" .
Przykład 1
Nazwa spółki, w której pan Kowalski jest komplementariuszem może być następująca: Kryspin Kowalski spółka komandytowo-akcyjna.
Przy czym, nie może być on przy zgłoszeniu do KRS skracany ani używany w innych, niż polski, językach. Dopuszczalne jest podanie w dodatku pozostałych informacji o prowadzonym przedsiębiorstwie, np. o rodzaju działalności > patrz przykład 2.
Przykład 2
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta