Jaka powinna być danina od karnetu na siłownię
Przepisy o opodatkowaniu usług klubów, gdzie poprawia się kondycję, są niejasne. W rezultacie organy skarbowe i sądy prezentują rozbieżne stanowiska co do stawki podatku, jakiej powinna podlegać taka działalność.
Od pewnego czasu właściciele klubów fitness stoją przed nie lada pytaniem – jaką stawkę VAT powinni stosować do sprzedawanych przez siebie usług wstępu na siłownię: 23 czy 8 proc.? Zdecydowana większość tych, którzy wystąpili o interpretacje w 2011 roku, uzyskała korzystne dla siebie stanowiska właściwych dla siebie izb skarbowych.
Płynie z nich jasny wniosek: jeśli w ramach kupowanego karnetu nie jest zapewniana opieka instruktora, to powinien być on opodatkowany stawką 8 proc. Takie stanowisko wynikało z treści poz. 186 załącznika nr 3 do ustawy o VAT, w którym ustawodawca ośmioprocentową stawkę nałożył, bez względu na symbol PKWiU, na „pozostałe usługi związane z rekreacją – wyłącznie w zakresie wstępu".
Organy skarbowe dotychczas twierdziły bowiem, że gdyby w skład karnetu wstępu do klubu fitness wchodziła opieka instruktora, karnet taki przestawałby uprawniać do „wstępu", ale raczej uprawniałby do „udziału w zajęciach".
Wyciskanie podatku z siłowni
Na przełomie lat 2011 i 2012 podejście to uległo zmianie na niekorzyść podatników. Co ciekawe, stało się tak bez jakichkolwiek nowelizacji ustawy o VAT. Fiskus zaczął bowiem prezentować stanowisko, że karnet na siłownię nie jest „wstępem" a to z tej przyczyny, że uprawnia do „korzystania" ze znajdujących się na siłowni urządzeń i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta