Łupki muszą przynieść korzyści
Interesy lokalnych społeczności można i trzeba powiązać z bezpieczeństwem energetycznym.
W interesie wszystkich Polaków leży doprowadzenie do wzrostu wydobycia gazu ze złóż krajowych, zarówno konwencjonalnych, jak i niekonwencjonalnych. Podstawowa korzyść to pozyskiwanie znacznie tańszego surowca niż obecnie importowany – mówi Grażyna Piotrowska-Oliwa, prezes PGNiG. Podkreśla, że w przypadku gazu uzyskiwanego ze złóż konwencjonalnych potrafimy dokładnie policzyć, jakie są korzyści. Natomiast przy gazie z łupków można na razie tylko operować szacunkami.
– Na wydobyciu ropy i gazu w Polsce zyskają też lokalne społeczności, chociażby poprzez uzyskiwanie wpływów z obowiązujących i planowanych podatków i opłat. Założenia rządu mówią m. in. o czterokrotnym wzroście podatku na rzecz samorządów – twierdzi Piotrowska-Oliwa.
Dodaje, że niezmiernie ważną rzeczą jest traktowanie lokalnych społeczności jak partnerów w dyskusji i przekazywanie wszelkich informacji na temat tego, co się będzie działo na ich terenie. – Przy prowadzeniu poszukiwań gazu z łupków, ale i wszelkich surowców, należy bezwzględnie dbać o ochronę środowiska. Nie może być mowy o naruszeniu jakichkolwiek procedur w tym obszarze i PGNiG tego przestrzega – mówi Piotrowska-Oliwa.
Podatki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta