Taniej niż w sklepie, ale nie za darmo
Materialne świadczenie na rzecz pracownika może być zwolnione z opłat na ZUS, jeśli sfinansuje on przynajmniej symboliczną jego wartość. Poniesienie tego kosztu będzie więc tańsze niż otrzymanie korzyści nieodpłatnie
W odniesieniu do niektórych artykułów, przedmiotów lub usług zwolnienie z podstawy wymiaru składek jest możliwe, jeżeli korzyści te polegają na uprawnieniu do zakupu po cenach niższych niż detaliczne. Oczywiście uprawnienie to musi wynikać z układu zbiorowego pracy, regulaminu wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu.
Abonamenty medyczne
Przykładem takiego świadczenia są finansowane przez zakłady pracy – ale nie w całości, abonamenty medyczne pracowników. Jeżeli wartość takiego pakietu stanowi przychód ze stosunku pracy w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, a pracownicy ponoszą za niego częściową odpłatność (choćby symboliczną) to podlega on zwolnieniu ze składek.
Należy jednak zwracać uwagę, aby spełnić wszystkie warunki wymagane rozporządzeniem składkowym. W interpretacji z 28 maja 2012 r. (WPI/ 200000/451/427/2012) oddział ZUS w Lublinie uznał za nieprawidłowe stanowisko pracodawcy, który uznał, że nie musi uwzględniać w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne wartości pakietu medycznego dla pracowników spółki.
Wskazał, że zawarł umowę z zewnętrzną firmą sprzedającą pakiety medyczne dla pracowników. W zależności od stażu pracy pracownicy mogli zostać nimi objęci na jeden...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta