Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wynajem auta poza kilometrówką

15 stycznia 2014 | Prawo i praktyka | Joanna Litwińska

ROZLICZENIA | Przedsiębiorca potrąci w całości opłatę ponoszoną z tytułu czynszu za samochód. Po wydaniu interpretacji ogólnej nie ma wątpliwości, że wydatek ten jest kosztem na zasadach ogólnych.

  • Spółka w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą realizuje sprzedaż na terenie całego kraju. Co do zasady spółka zapewnia swoim pracownikom samochody służbowe używane na podstawie umowy leasingu.  Istnieją jednak sytuacje, kiedy spółka nie dysponuje wystarczającą liczbą samochodów leasingowanych i najmuje samochody od zewnętrznej firmy. Dzieje się tak przykładowo przy zatrudnieniu nowego pracownika, który oczekuje na samochód z leasingu, a musi odbyć podróż służbową i wykonywać obowiązki służbowe. Zgodnie z umową spółka ponosi na rzecz wynajmującego opłaty związane z czynszem najmu. Czy wydatki poniesione z tytułu czynszu najmu spółka może w całości zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? – pyta czytelnik.

Wydana przez ministra finansów interpretacja ogólna z 8 listopada 2013 r. (DD2/ 033/55/MWJ/13/RD-111005) zmieniła niekorzystne dla podatników stanowisko organów podatkowych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kosztów poniesionych na wynajem samochodu.

Dotychczasowe stanowisko

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy o CIT nie zalicza się do kosztów uzyskania wydatków, z zastrzeżeniem pkt 30, z tytułu kosztów używania na potrzeby działalności gospodarczej, samochodów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum
Wydanie: 9738

Wydanie: 9738

Spis treści
Zamów abonament