Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co robić, gdy pojawią się kłopoty

15 stycznia 2014 | Prawo i praktyka | Marta Fuczko

Istotne jest, by umowa między nabywcą a deweloperem zawierała informacje o odpowiedzialności inwestora za wady fizyczne i prawne przedmiotu umowy.

Należy je skrupulatnie wyliczyć. Jeśli kwestie te nie zostaną w umowie dokładnie opisane, nabywca i tak może dochodzić swych praw na podstawie przepisów kodeksu cywilnego, które będą miały zastosowanie.

A może odstąpienie od umowy

W przypadku ujawnienia wad lokalu/domu jednorodzinnego, takich jak: wilgoć, krzywe ściany, zacieki na ścianach, odpadające tynki, pękające ściany itp., nabywca ma szeroki wachlarz  uprawnień. Warto wiedzieć, że wszelkie wady fizyczne i prawne rzeczy oraz uprawnienia nabywcy w przypadku ich ujawnienia dokładnie określono  w art. 556–582 kodeksu cywilnego.

Jeżeli rzecz sprzedana ma wady, kupujący może odstąpić od umowy albo żądać obniżenia ceny. Jednak nie ma on prawa odstąpić od umowy, jeżeli sprzedawca niezwłocznie wymieni rzecz uszkodzoną na  wolną od wad albo niezwłocznie usunie usterki. Ograniczenie to nie ma zastosowania, jeżeli przedmiot był już wymieniony lub naprawiany przez sprzedawcę, chyba że wady są nieistotne. Jeżeli nabywca odstępuje od umowy z powodu defektu sprzedanej rzeczy, strony powinny nawzajem zwrócić sobie otrzymane świadczenia (według przepisów o odstąpieniu od umowy wzajemnej). Jeśli  natomiast kupujący żąda obniżenia ceny z powodu wady przedmiotu, obniżenie powinno nastąpić w takim stosunku, w jakim wartość rzeczy wolnej od wad pozostaje do jej wartości...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9738

Wydanie: 9738

Spis treści
Zamów abonament