Etat nie zawsze poczeka na powrót po długiej nieobecności
W okresie urlopu bezpłatnego pracownik podlega ochronie przed wypowiedzeniem umowy oraz jej warunków. Są jednak wyjątki od tej zasady. Jednym z nich jest upadłość firmy, pod warunkiem że nie jest to upadłość układowa.
Ochrona stosunku pracy pracownika korzystającego z urlopu bezpłatnego wynika z art. 41 k.p. W myśl tego przepisu szef nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej jego usprawiedliwionej nieobecności w firmie, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania angażu bez wypowiedzenia. Zakaz ten obejmuje także wypowiedzenie zmieniające warunki pracy lub płacy (art. 42 k.p.). Przez okres urlopu bezpłatnego pracodawca nie ma zatem prawa wymówić etatowcowi umowy ani jej warunków. Gdyby jednak złożył wymówienie przebywającemu na urlopie bezpłatnym, ten może odwołać się do sądu pracy, żądając uznania wypowiedzenia za bezskuteczne, przywrócenia do pracy lub zasądzenia mu odszkodowania.
Od zakazu wypowiedzenia umowy o pracę osobie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta