Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie chcemy być mentorem Europy

15 stycznia 2014 | Świat | Piotr Jendroszczyk
autor zdjęcia: Paweł Supernak
źródło: PAP

Berlin za większym zaangażowaniem Warszawy w sprawy unijne.

Rz: W porozumieniu koalicyjnym obecnego rządu RFN zapisano, że język niemiecki powinien być w większym niż dotychczas stopniu doceniany w Unii Europejskiej. Dlaczego to obecnie tak ważne?

Michael Roth, niemiecki minister stanu ds. europejskich: Europa to różnorodność także językowa. Języka niemieckiego uczy się oraz posługuje się nim bardzo wielu mieszkańców Europy. Staramy się o to, aby język niemiecki był w praktyce stosowany jako jeden z trzech oficjalnych języków roboczych  UE obok angielskiego i francuskiego.

Znane jest panu zapewne pojęcie niemieckiej hegemonii w Europie występujące coraz częściej w mediach europejskich. Czy rzeczywiście Niemcy rządzą Europą?

Niemcy chcą odgrywać odpowiedzialną i partnerską rolę w kształtowaniu integracji europejskiej. Jest tak w głównej mierze dlatego, że członkostwo w UE jest dla Niemiec...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9738

Wydanie: 9738

Spis treści
Zamów abonament