Nie chcemy być mentorem Europy
Berlin za większym zaangażowaniem Warszawy w sprawy unijne.
Rz: W porozumieniu koalicyjnym obecnego rządu RFN zapisano, że język niemiecki powinien być w większym niż dotychczas stopniu doceniany w Unii Europejskiej. Dlaczego to obecnie tak ważne?
Michael Roth, niemiecki minister stanu ds. europejskich: Europa to różnorodność także językowa. Języka niemieckiego uczy się oraz posługuje się nim bardzo wielu mieszkańców Europy. Staramy się o to, aby język niemiecki był w praktyce stosowany jako jeden z trzech oficjalnych języków roboczych UE obok angielskiego i francuskiego.
Znane jest panu zapewne pojęcie niemieckiej hegemonii w Europie występujące coraz częściej w mediach europejskich. Czy rzeczywiście Niemcy rządzą Europą?
Niemcy chcą odgrywać odpowiedzialną i partnerską rolę w kształtowaniu integracji europejskiej. Jest tak w głównej mierze dlatego, że członkostwo w UE jest dla Niemiec...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta