Jak rozliczać podróże pracowników
PIT | Gdy diety i inne należności zostaną wypłacone osobie zatrudnionej ponad obowiązujący limit, otrzyma ona nieodpłatne świadczenie. Nadwyżkę ponad kwoty określone w rozporządzeniu należy doliczyć do jej przychodu i opodatkować.
Omawiając wskazaną problematykę, trzeba zacząć od rozstrzygnięcia, kiedy podróż pracownika uznawana jest za podróż służbową. Na gruncie prawa podatkowego brak jest bowiem definicji podróży służbowej. Aby więc wyjaśnić ten termin, należy posłużyć się art. 775 kodeksu pracy >patrz ramka.
Jak się okazuje, w zależności od tego, czy wyjazd pracownika na gruncie kodeksu pracy będzie traktowany jako podróż służbowa, czy też nie, różne będą jego konsekwencje podatkowe.
Które wpływy są zwolnione
Jeżeli podróż spełnia przesłanki podróży służbowej, to zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy o PIT wolne od podatku dochodowego są diety i inne należności za czas podróży służbowej pracownika do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub w przepisach ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju.
Gdy diety i inne należności zostaną wypłacone pracownikowi ponad obowiązujący limit, będziemy mieć do czynienia z nieodpłatnym świadczeniem. Wtedy wartości ponad kwoty określone w rozporządzeniu ministra pracy i polityki społecznej z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta