Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak karać sędziów i prokuratorów

15 stycznia 2014 | Rzecz o prawie | Andrzej Jankowski
autor zdjęcia: Mirosław Owczarek
źródło: Rzeczpospolita
Andrzej Jankowski
źródło: materiały prasowe
Andrzej Jankowski

Kilka dni temu otrzymałem w poczcie mailowej informację o precedensowym skazaniu prokuratora za rozmyślne wypaczenie przebiegu śledztwa.

Prokurator został skazany w grudniu na ograniczenie wolności w wymiarze 500 godzin nieodpłatnych prac publicznych oraz na dziesięć dni aresztu. Pozbawiono go także prawa wykonywania zawodu. W akcie oskarżenia zarzucono, że świadomie pominął w śledztwie dowody, które świadczyły o niewinności podejrzanego. Sprawa nie była wcale błaha, gdyż dotyczyła zabójstwa żony oskarżonego. Sąd skazał mężczyznę na 25 lat pozbawienia wolności, a prokurator, który w dochodzeniu pominął dowody jego niewinności, piął się w górę po szczeblach zawodowej kariery. Z czasem przeszedł do sądu, gdzie wykonywał zawód sędziego, a po kilku latach zasilił swoją obecnością palestrę. W końcu jednak sprawiedliwości stało się zadość i prokurator, symbolicznie bo symbolicznie, ale został skazany za ukrywanie z premedytacją dowodów niewinności człowieka, którego oskarżał przed sądem.

Bezpodstawne oskarżenia i skazania

Każdemu, kto w tym momencie przeciera oczy ze zdumienia, należy się  krótkie wyjaśnienie. Otóż do skazania prokuratora doszło nie w Polsce, tylko w Teksasie, a prokurator nie nazywał się Jan Kowalski, tylko Ken Anderson. Przytoczony przykład amerykański wywołuje jednak nie tylko niedowierzanie. Na usta ciśnie się każdemu pytanie: czy do takiego skazania mogłoby dojść...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9738

Wydanie: 9738

Spis treści
Zamów abonament