Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Powrót wojen ideologicznych

15 stycznia 2014 | Publicystyka, Opinie | Mariusz Cieślik
autor zdjęcia: Darek Golik
źródło: Fotorzepa

Niszczący nasze życie publiczne konflikt między 
PiS a Platformą Obywatelską powoli się wypala. Polską polityką będzie teraz rządzić spór między tradycją a nowoczesnością. O aborcję, małżeństwa homoseksualne i miejsce Kościoła – uważa publicysta „Rzeczpospolitej".

To hipokryzja i bezczelność" – grzmiał Jarosław Kaczyński na wieść o tym, że Donald Tusk pouczał go w kwestii patriotyzmu. I jak to zwykle bywa, wytoczył ciężkie działa, że PO na forum europejskim tak naprawdę jest przygnieciona „butem Niemiec". Że działa przeciwko interesom kraju, bo Angela Merkel, z którą Platforma i PSL są w sojuszu (we frakcji Europejskiej Partii Ludowej), wciąż podejmuje „antypolskie decyzje". Np. w kwestii portu w Świnoujściu, dzieci polskiego pochodzenia zmuszanych do mówienia po niemiecku czy oceny drugiej wojny światowej w ogóle, a Eriki Steinbach w szczególe. Spuentował zaś sprawę, w typowy dla siebie sposób, wezwaniem, by Tusk uderzył przed panią kanclerz pięścią w stół i udowodnił, że jest „polskim premierem".

Koniec duopolu

Rzecz działa się w dniu, gdy były i obecny szef rządu ścigali się, kto ma szybsze połączenie telefoniczne z Downing Street. Obaj chcieli upomnieć Davida Camerona w kwestii jego ataków na polskich imigrantów w Wielkiej Brytanii i korzystających z tamtejszej opieki społecznej (co generalnie w sensie ekonomicznym jest problemem marginalnym, natomiast w sensie politycznym to dziś na Wyspach kwestia fundamentalna). Jarosław Kaczyński rozmawiał z brytyjskim szefem rządu jako lider partii należącej do tej samej co ugrupowanie Camerona, konserwatywnej frakcji w Parlamencie Europejskim....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9738

Wydanie: 9738

Spis treści
Zamów abonament