Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zanim umowa deweloperska zostanie podpisana

15 stycznia 2014 | Prawo i praktyka | Marta Fuczko

INWESTYCJE | Nabywca lokalu powinien wiedzieć, czy deweloper dysponuje własnymi pieniędzmi na budowę danego obiektu, czy też zaciągnął w tym celu kredyt.

Marta Fuczko

Przed podpisaniem umowy deweloperskiej, w pierwszej kolejności warto się zorientować, jakie elementy bezwzględnie powinna ona zawierać. Mówi o tym art. 22. tzw. ustawy deweloperskiej (tj. ustawy z 16 września 2011r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (DzU nr 232, poz. 1377) >patrz ramka.

Jakie raty

Warto wiedzieć, że umowa powinna określać też wysokość i terminy lub warunki spełniania świadczeń pieniężnych przez nabywcę na rzecz dewelopera. W praktyce strony wyznaczają wysokość i daty zapłaty poszczególnych rat. Pierwszą z nich uiszcza się zazwyczaj w terminie około 1–3 miesięcy od momentu podpisania umowy. Ostatnią ratę najlepiej zapłacić dopiero po podpisaniu protokołu zdawczo-odbiorczego, w którym strony określają, czy dany lokal/dom jednorodzinny nie zawiera żadnych wad fizycznych. Jest to stan korzystny dla nabywcy.

Uwaga! Nie należy podpisywać umowy deweloperskiej ani też wpłacać jakichkolwiek pieniędzy na rzecz...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9738

Wydanie: 9738

Spis treści
Zamów abonament