Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Znów 49 województw?

15 stycznia 2014 | Rzecz o prawie | Jerzy Regulski
autor zdjęcia: Krzysztof Skłodowski
źródło: Fotorzepa

Usprawniajmy obecną administrację, ale skończmy z niszczeniem w imię wspaniałych wizji, które na ogół się nie sprawdzają – zachęca profesor Jerzy Regulski.

Leszek Miller zaproponował powrót do podziału administracyjnego kraju odrzuconego w 1998 r. Mamy iść do przodu, cofając się. Ale propozycja padła i trzeba ją rozważyć. Zakłada likwidację obecnych województw i powołanie na ich miejsce 49 mniejszych, a także likwidację powiatów, bo przecież nie miałyby sensu. Propozycja oznacza więc generalną przebudowę podziału administracyjnego kraju. A ten stanowi podstawę zarządzania państwem. Jego zmiana to reorganizacja całej administracji. Nie wszyscy sobie zdają sprawę, co to znaczy.

Propozycja odrzuca zmiany wprowadzone w reformie  powiatowej i wojewódzkiej z 1998 r. Przypomnijmy więc, jaki był jej zakres, bo spełnienie postulatu SLD oznaczałoby zmiany podobnej wielkości.

Ówczesna reforma wymagała nowelizacji ponad 140 ustaw, bo działalność władz lokalnych i regionalnych wkracza we wszystkie prawie dziedziny spraw publicznych, od podatków, planowania przestrzennego, ochrony środowiska, zarządu drogami,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9738

Wydanie: 9738

Spis treści
Zamów abonament