Dziecko z łona babci
Medycyna | Eksperymenty prowadzone przez specjalistów ze Szwecji przywrócą kobietom szansę na zajście w ciążę.
Przeszczepy ratujące życie – serca, wątroby czy nerek – lekarze wykonują już rutynowo. Tym razem jednak transplantacja będzie oznaczała nie ratowanie, lecz możliwość dania życia.
Specjaliści z Uniwersytetu w Göteborgu wykonali dziewięć transplantacji macic kobietom, które z powodu wad genetycznych lub choroby nowotworowej nie mają tego narządu. Za kilka miesięcy rozpoczną przygotowanie pań do zajścia w ciążę.
Dawczyniami są kobiety blisko spokrewnione z pacjentkami. W kilku przypadkach są to ich matki.
Bez podręcznika
Pierwsze zabiegi przeszczepu przeprowadzono we wrześniu 2012 roku. Szwedzi zaprosili wtedy do testów dwie pary: matka – córka. Młode kobiety (w wieku 30–40 lat) nie miały szans na donoszenie ciąży. Jedna z nich urodziła się z wrodzoną wadą (brakiem macicy wywołanym tzw. zespołem Mayera-Rokitansky'ego-Küstera-Hausera – MRKH), drugiej narząd ten usunięto podczas leczenia nowotworu szyjki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta