Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Urząd odpowiada

15 stycznia 2014 | Dobra Firma | Okręgowy Inspektorat Pracy w Opolu
Bezpłatne szkolenia dla przedsiębiorców
źródło: Rzeczpospolita
Bezpłatne szkolenia dla przedsiębiorców
Bezpłatne szkolenia dla przedsiębiorców
źródło: Rzeczpospolita
Bezpłatne szkolenia dla przedsiębiorców
źródło: Rzeczpospolita

Okręgowy Inspektorat Pracy w Opolu prowadzi bezpłatne poradnictwo oraz popularyzuje prawo pracy w kampanii promocyjnej „Zanim podejmiesz pracę”. Prezentujemy najciekawsze pytania zgłoszone przez pracodawców i pracowników w ostatnim okresie.

  • Pracodawca przejmuje zakład od innego właściciela na podstawie art. 231 k.p. Czy w takiej sytuacji ma obowiązek ponownego przeszkolenia zatrudnionych w nim pracowników w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy?

Nie.

Pracownicy, którzy na podstawie art. 231 k.p. zostali przejęci przez nowego pracodawcę, zachowują swoje uprawnienia pracownicze i kontynuują zatrudnienie na tej samej umowie i tym samym stanowisku pracy.

Nowy pracodawca przejmuje pełną dokumentację przejętych, dlatego nie ma obowiązku ponownego szkolenia stanowiskowego oraz zapoznawania pracownika z oceną ryzyka zawodowego na zajmowanym stanowisku. Nie musi także przeprowadzać szkolenia bhp dla tych osób. Jeżeli pracownicy przejęci w trybie art. 231 k.p. mają aktualne szkolenia okresowe bhp, zachowują one ważność (art. 2373 § 2 k.p.). Pracodawca nie ma też wymogu kierowania takich osób na ponowne badania lekarskie (art. 229 § 1 k.p.), pod warunkiem że pracownicy pracują na tych samych stanowiskach lub z takimi samymi warunkami pracy. Gdy po przejęciu zakładu istnieje potrzeba przekwalifikowania do pracy na nowych stanowiskach, z wykorzystaniem innych niż dotychczas technologii pracy, pracowników trzeba skierować...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9738

Wydanie: 9738

Spis treści
Zamów abonament