Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Urząd odpowiada

15 stycznia 2014 | Dobra Firma | Okręgowy Inspektorat Pracy w Opolu
Bezpłatne szkolenia dla przedsiębiorców
źródło: Rzeczpospolita
Bezpłatne szkolenia dla przedsiębiorców
Bezpłatne szkolenia dla przedsiębiorców
źródło: Rzeczpospolita
Bezpłatne szkolenia dla przedsiębiorców
źródło: Rzeczpospolita

Okręgowy Inspektorat Pracy w Opolu prowadzi bezpłatne poradnictwo oraz popularyzuje prawo pracy w kampanii promocyjnej „Zanim podejmiesz pracę”. Prezentujemy najciekawsze pytania zgłoszone przez pracodawców i pracowników w ostatnim okresie.

  • Pracodawca przejmuje zakład od innego właściciela na podstawie art. 231 k.p. Czy w takiej sytuacji ma obowiązek ponownego przeszkolenia zatrudnionych w nim pracowników w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy?

Nie.

Pracownicy, którzy na podstawie art. 231 k.p. zostali przejęci przez nowego pracodawcę, zachowują swoje uprawnienia pracownicze i kontynuują zatrudnienie na tej samej umowie i tym samym stanowisku pracy.

Nowy pracodawca przejmuje pełną dokumentację przejętych, dlatego nie ma obowiązku ponownego szkolenia stanowiskowego oraz zapoznawania pracownika z oceną ryzyka zawodowego na zajmowanym stanowisku. Nie musi także przeprowadzać szkolenia bhp dla tych osób. Jeżeli pracownicy przejęci w trybie art. 231 k.p. mają aktualne szkolenia okresowe bhp, zachowują one ważność (art. 2373 § 2 k.p.). Pracodawca nie ma też wymogu kierowania takich osób na ponowne badania lekarskie (art. 229 § 1 k.p.), pod warunkiem że pracownicy pracują na tych samych stanowiskach lub z takimi samymi warunkami pracy. Gdy po przejęciu zakładu istnieje potrzeba przekwalifikowania do pracy na nowych stanowiskach, z wykorzystaniem innych niż dotychczas technologii pracy, pracowników trzeba skierować...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9738

Wydanie: 9738

Spis treści
Zamów abonament