Urząd odpowiada
Okręgowy Inspektorat Pracy w Opolu prowadzi bezpłatne poradnictwo oraz popularyzuje prawo pracy w kampanii promocyjnej „Zanim podejmiesz pracę”. Prezentujemy najciekawsze pytania zgłoszone przez pracodawców i pracowników w ostatnim okresie.
- Pracodawca przejmuje zakład od innego właściciela na podstawie art. 231 k.p. Czy w takiej sytuacji ma obowiązek ponownego przeszkolenia zatrudnionych w nim pracowników w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy?
Nie.
Pracownicy, którzy na podstawie art. 231 k.p. zostali przejęci przez nowego pracodawcę, zachowują swoje uprawnienia pracownicze i kontynuują zatrudnienie na tej samej umowie i tym samym stanowisku pracy.
Nowy pracodawca przejmuje pełną dokumentację przejętych, dlatego nie ma obowiązku ponownego szkolenia stanowiskowego oraz zapoznawania pracownika z oceną ryzyka zawodowego na zajmowanym stanowisku. Nie musi także przeprowadzać szkolenia bhp dla tych osób. Jeżeli pracownicy przejęci w trybie art. 231 k.p. mają aktualne szkolenia okresowe bhp, zachowują one ważność (art. 2373 § 2 k.p.). Pracodawca nie ma też wymogu kierowania takich osób na ponowne badania lekarskie (art. 229 § 1 k.p.), pod warunkiem że pracownicy pracują na tych samych stanowiskach lub z takimi samymi warunkami pracy. Gdy po przejęciu zakładu istnieje potrzeba przekwalifikowania do pracy na nowych stanowiskach, z wykorzystaniem innych niż dotychczas technologii pracy, pracowników trzeba skierować...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta