Zastępca z agencji pracy czy własny etatowiec
zATRUDNIANIE | W okresie wzmożonych absencji ratunkiem może się okazać umowa na zastępstwo. Alternatywą pozostaje wypożyczenie pracownika tymczasowego. Wtedy jego wyborem – zgodnie z wymogami – zajmuje się agencja.
W takiej sytuacji można rozłożyć pracę nieobecnego na pozostałych. Jednak w razie dłuższej absencji takie rozwiązanie powoduje negatywne skutki, np. nadgodziny, zaniedbywanie przez doraźnych zastępców ich podstawowych obowiązków.
Dlatego na czas absencji pracodawcy często rozważają przyjęcie nowych osób. Prawo pracy proponuje dwa rodzaje zatrudnienia przewidziane na wypadek takich okoliczności: odmianę umowy o pracę na czas określony (na zastępstwo) oraz zaangażowanie przez agencję pracy tymczasowej (APT). Dla szefa udogodnieniem obu tych form jest możliwość zawierania z pracownikiem bez ograniczeń umów o pracę na czas określony. Nie działa tu też zasada przedłużenia angażu do dnia porodu.
Wariant 1. Umowa z dublerem
Jeżeli zachodzi konieczność zastąpienia pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w firmie, pracodawca może w tym celu zatrudnić inną osobę na umowę o pracę na czas określony, obejmujący czas tej absencji (art. 251 § 1 zd. 2 k.p.). Stosuje się do niej reguły wynikające z norm dla umowy na czas...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta