Co oznaczają niewspółmiernie wysokie koszty spłaty świadczenia
FINANSE | Kredytobiorcy, którzy przed wybuchem kryzysu zawarli umowę o kredyt we frankach szwajcarskich, mogą domagać się jego zmniejszenia na podstawie nadzwyczajnej zmiany okoliczności.
W konsekwencji kryzysu po upadku amerykańskiego banku Lehmann Brothers waluty narodowe niektórych krajów, jak np. frank szwajcarski i jen japoński, gwałtownie zyskały na wartości, a innych krajów, w tym polski złoty, bardzo się osłabiły. Kurs franka szwajcarskiego względem złotego wzrósł np. z poziomu 2 zł przed kryzysem, do 3,3–3,5 zł po kryzysie – i na tym poziomie utrzymuje się nadal. Tym samym kredytobiorcy, którzy zaciągnęli kredyt we frankach szwajcarskich, a spłacają go w złotych, wskutek tej deprecjacji zmuszeni są ponosić obecnie koszty jego obsługi o 50–75 proc. wyższe niż wtedy, gdy umowę o kredyt zawierali.
Taki nadzwyczajny wzrost wartości danej waluty, wykraczający poza przyjęte „zwykłe rodzaje ryzyka kontraktowe i kredytowe" i narażający jednocześnie drugą stronę stosunku zobowiązaniowego na niewspółmiernie wysokie koszty spłaty świadczenia (kredytu), stanowi w polskim systemie prawa cywilnego przesłankę upoważniającą do domagania się modyfikacji lub rozwiązania umowy na podstawie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta