Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Menedżer zajmie się jedną firmą

15 stycznia 2014 | Prawo i praktyka | Łukasz Sitek

PRAWO HANDLOWE | Przepisy zabraniają osobom pełniącym kierownicze funkcje podejmowania działalności konkurencyjnej czy uczestniczenia w innych spółkach jako wspólnik. Za złamanie tego zakazu grożą sankcje.

 

Łukasz Sitek

Oczywiście nie jest to zakaz bezwzględny, co oznacza, że można go uchylić. W tym celu konieczne jest jednak uzyskanie zgody spółki. W przeciwnym razie menedżer naraża się na sankcje.

Zasada jest taka, że członek zarządu powinien przede wszystkim zajmować się interesami swojej spółki. Ustalenie, jaką część aktywności  biznesowej przeznaczy dla spółki, a jaką na własną działalność, jest sprawą umowy między nim a spółką. To zaś oznacza, że dopuszczalne jest zajmowanie się przez członków zarządu także inną aktywnością, w tym prowadzeniem działalności na własny rachunek czy udziałem w innych spółkach lub osobach prawnych. Ze względu jednak na możliwość naruszenia interesu spółki zakazane jest – bez zezwolenia spółki – zajmowanie się interesami konkurencyjnymi oraz udział, w określonym charakterze, w spółce konkurencyjnej.

Zakaz działalności konkurencyjnej dotyczy spółek kapitałowych (a więc z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjnej). Znajdzie on również zastosowanie do członków zarządu spółki partnerskiej, o ile oczywiście umowa tej spółki przewiduje powierzenie prowadzenia spraw i reprezentowania spółki zarządowi.

O co w tym chodzi

Zakaz działalności konkurencyjnej w przypadku członków zarządu spółki polega na zabronieniu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9738

Wydanie: 9738

Spis treści
Zamów abonament