Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zbliża się termin na złożenie deklaracji CIT-10Z

15 stycznia 2014 | Prawo i praktyka | Wiktor Samborowski
Weronika Missala
autor zdjęcia: M. P.
źródło: Rzeczpospolita
Weronika Missala

CIT | Krajowa firma, która przekazuje na rzecz zagranicznych kontrahentów takie płatności jak np. należności za know-how czy licencje na oprogramowanie, staje się płatnikiem podatku u źródła w Polsce.

Polscy przedsiębiorcy coraz częściej współpracują z podmiotami zagranicznymi i przesyłają im za granicę płatności, co pociąga za sobą określone obowiązki wobec polskiego fiskusa.

Obowiązki sprawozdawcze

Nie wszyscy są świadomi, że w przypadku dokonywania niektórych płatności na rzecz zagranicznych kontrahentów, takich jak m.in. odsetki, należności za korzystanie z praw autorskich, know-how, licencje na oprogramowanie, wynagrodzenie za usługi niematerialne (prawne, księgowe, doradcze, itp.), stają się płatnikami podatku u źródła w Polsce. Płatnicy są zobowiązani nie tylko do obliczenia, pobrania i uiszczenia w terminie (tj. do siódmego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek) podatku do właściwego urzędu skarbowego. Ciążą na nich również obowiązki sprawozdawcze.

W sytuacji gdy płatnik dokonuje wypłat należności na rzecz podmiotów zagranicznych, będzie on dodatkowo zobowiązany sporządzić roczną deklarację CIT-10Z oraz informację IFT-2R (lub IFT-1/IFT-1R w przypadku płatności na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9738

Wydanie: 9738

Spis treści
Zamów abonament