Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Słono płaci, kto nie pyta

15 stycznia 2014 | Prawo i praktyka | Łukasz Sitek

Zakaz konkurencji może zostać uchylony, jeśli członek zarządu uzyska zgodę spółki.

Z art. 211 kodeksu spółek handlowych wynika, że członek zarządu nie może bez zgody spółki nie tylko zajmować się interesami konkurencyjnymi, ale też uczestniczyć w spółce konkurencyjnej. Nie może więc być wspólnikiem spółki cywilnej, spółki osobowej lub członkiem organu spółki kapitałowej (zarówno w zarządzie, jak i radzie nadzorczej) bądź uczestniczyć w innej konkurencyjnej osobie prawnej jako członek organu (np. być w zarządzie spółdzielni). Obojętne jest przy tym, czy w ogóle zajmuje się prowadzeniem spraw takiego podmiotu.

Zakaz obejmuje także udział w konkurencyjnej spółce kapitałowej w przypadku posiadania przez członka zarządu co najmniej 10 proc. udziałów lub akcji tej spółki albo prawa do powołania co najmniej jednego członka zarządu.

Przy tej okazji trzeba jednak zwrócić uwagę na pewną niekonsekwencję ustawodawcy. Z kodeksu spółek handlowych nie wynika bowiem, aby był zakaz posiadania akcji konkurencyjnej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9738

Wydanie: 9738

Spis treści
Zamów abonament