Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak można wykorzystać naruszenia procedury przez fiskusa

15 stycznia 2014 | Prawo i praktyka | Jacek Obidowski

POSTĘPOWANIE | Nieudzielenie głosu czy przesłuchiwanie świadka w obecności innych osób to tylko niektóre uchybienia popełniane przez organy podatkowe i kontrolne w czasie prowadzonego postępowania. Podatnik ma jednak możliwość obrony.

Ordynacja podatkowa, w przeciwieństwie do kodeksu postępowania karnego i kodeksu postępowania cywilnego, zawiera wyraźną normę prawną, zgodnie z którą dowodem w postępowaniu podatkowym (kontrolnym, kontroli podatkowej) może być tylko taki dowód, który nie jest sprzeczny z prawem (art. 180 § 1 o.p.). Zasada ta wydaje się jasna, gdy już z przepisu prawa w sposób oczywisty wynika złamanie normy prawa materialnego czy procesowego przez organ.

Przykład

Organ prowadzący postępowanie kontrolne w sprawie zobowiązań spółki ABC w CIT wystąpił do banku z żądaniem przekazania mu rachunków bankowych, bez uprzedniego wystąpienia ze stosownym żądaniem do kontrolowanej spółki (art. 183 o.p.). Ponadto zbierał dowody po upływie terminu wskazanego w upoważnieniu do przeprowadzenia kontroli (art. 284b § 3 o.p.).

Co jednak będzie wówczas, gdy przepisy nie stanowią wyraźnie albo w ogóle, w jaki sposób dowód ma zostać przeprowadzony? Takim dowodem jest dowód z przesłuchania świadka, strony, biegłego. Jest dowodem najczęściej stosowanym, mającym (oprócz ksiąg) zasadnicze znaczenie dla dokonywanych rozstrzygnięć. Jednocześnie jest to dowód, z którym wiąże się ogromna liczba błędów popełnianych przez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9738

Wydanie: 9738

Spis treści
Zamów abonament