Jak można wykorzystać naruszenia procedury przez fiskusa
POSTĘPOWANIE | Nieudzielenie głosu czy przesłuchiwanie świadka w obecności innych osób to tylko niektóre uchybienia popełniane przez organy podatkowe i kontrolne w czasie prowadzonego postępowania. Podatnik ma jednak możliwość obrony.
Ordynacja podatkowa, w przeciwieństwie do kodeksu postępowania karnego i kodeksu postępowania cywilnego, zawiera wyraźną normę prawną, zgodnie z którą dowodem w postępowaniu podatkowym (kontrolnym, kontroli podatkowej) może być tylko taki dowód, który nie jest sprzeczny z prawem (art. 180 § 1 o.p.). Zasada ta wydaje się jasna, gdy już z przepisu prawa w sposób oczywisty wynika złamanie normy prawa materialnego czy procesowego przez organ.
Przykład
Organ prowadzący postępowanie kontrolne w sprawie zobowiązań spółki ABC w CIT wystąpił do banku z żądaniem przekazania mu rachunków bankowych, bez uprzedniego wystąpienia ze stosownym żądaniem do kontrolowanej spółki (art. 183 o.p.). Ponadto zbierał dowody po upływie terminu wskazanego w upoważnieniu do przeprowadzenia kontroli (art. 284b § 3 o.p.).
Co jednak będzie wówczas, gdy przepisy nie stanowią wyraźnie albo w ogóle, w jaki sposób dowód ma zostać przeprowadzony? Takim dowodem jest dowód z przesłuchania świadka, strony, biegłego. Jest dowodem najczęściej stosowanym, mającym (oprócz ksiąg) zasadnicze znaczenie dla dokonywanych rozstrzygnięć. Jednocześnie jest to dowód, z którym wiąże się ogromna liczba błędów popełnianych przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta