Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Centralizacja VAT w samorządach została wstrzymana

15 stycznia 2014 | Prawo i praktyka | Elżbieta Rogala

Każda gmina musi składać deklarację VAT-7 za siebie, a nie łącznie ze swoimi jednostkami budżetowymi. Taki jest skutek zwrócenia się przez NSA do Trybunału Sprawiedliwości UE o wyjaśnienie niejasności w przepisach.

Czy gmina i gminna szkoła to dwaj różni i odrębni od siebie podatnicy VAT, czy jednak jeden podatnik, tj. gmina? Czy prawidłowe jest rozliczanie VAT i sporządzanie deklaracji VAT-7 przez każdy z tych podmiotów osobno, czy razem w jednej deklaracji? Czy gminna szkoła ma na tyle samodzielności, że wynajmując sale lekcyjne może się rozliczać z tego tytułu z fiskusem sama? Czy jednak powinna to zrobić gmina we własnym imieniu, wykazując czynsz najmu sal lekcyjnych w szkole jako swoją podstawę opodatkowania?

Na te pytania długo jeszcze nie będziemy znać odpowiedzi. I to co najmniej do końca 2014 r., a może i dłużej. A jeszcze niedawno wszystko wskazywało na to, że już z końcem 2013 r. poznamy na te pytania ostateczną odpowiedź. Stało się jednak inaczej i niestety na odpowiedź przyjdzie nam poczekać przez dosyć długi czas, może nawet dwa lata. A wszystko to dlatego, że 10 grudnia 2013 r. sprawa ta została odłożona ad acta na czas bliżej nieokreślony.

Uczynił to Naczelny Sąd Administracyjny w swoim postanowieniu (I FSK 311/12), gdy rozpatrywał kasację gminy W. w sprawie centralizacji jej rozliczeń VAT, czyli składania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9738

Wydanie: 9738

Spis treści
Zamów abonament