Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przenosząc udziały między spółkami, podatnik nie zapłaci PIT

03 marca 2014 | Prawo i praktyka | Artur Niesłuchowski

Wymiana przez osobę fizyczną udziałów w dwóch spółkach z o.o., dokonywana 
w tym samym dniu i w tym samym akcie notarialnym, jest neutralna podatkowo. Nie powstanie w tej sytuacji przychód i nie zostanie rozpoznany koszt jego uzyskania.

Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 6 lutego 2014 r. (II FSK 69/13).

Podatnik wspólnie z pozostałymi udziałowcami spółki z o.o. zamierza wnieść tytułem aportu należące do niego udziały do innej spółki z o.o. z siedzibą w Polsce. Udziały będą przenoszone przez udziałowców jednocześnie, tzn. w tym samym dniu i w tym samym akcie notarialnym. We wniosku o interpretację wnioskodawca zadał pytanie, czy w związku z wniesieniem aportem udziałów w pierwszej spółce do drugiej spółki powstanie dla niego przychód do opodatkowania.

W ocenie podatnika wymiana należących do niego udziałów pomiędzy dwiema spółkami będzie neutralna podatkowo, tj. nie powstanie w tej sytuacji przychód i nie zostanie rozpoznany koszt jego uzyskania.

Organ podatkowy uznał to stanowisko za nieprawidłowe. W uzasadnieniu wskazał, że u wnoszącego aport do spółki kapitałowej w postaci składnika majątku niestanowiącego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części powstanie przychód kwalifikowany do źródła przychodów z kapitałów pieniężnych. Odnosząc się do treści...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9778

Wydanie: 9778

Spis treści

Pierwsza strona

Międzynarodowe Targi Poznańskie

Zamów abonament