Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sztuczny twór nie daje korzyści podatkowych

03 marca 2014 | Ekspert księgowy

Kwoty uzyskane przez prezesa spółki 
z wykupu przez nią wirtualnych akcji nie jest przychodem z kapitałów pieniężnych.

Spółka na mocy uchwały nadzwyczajnego zgromadzania wspólników wyemitowała akcje wirtualne, które zostały nabyte przez prezesa jej zarządu. Z umowy zawartej pomiędzy prezesem a spółką wynikało, że pojęcie „akcja wirtualna bez prawa głosu" oznacza prawo do otrzymania kwoty równej wartości jednej zwykłej akcji spółki po wartości księgowej obliczonej według ostatniego zweryfikowanego sprawozdania, podzielonej przez liczbę akcji z prawem głosu, lub też w takiej samej proporcji obliczonej wartości jednego udziału w kwocie pieniężnej, papierach wartościowych lub innej formie zapłaty, jaka może być otrzymana za sprzedaż, wymianę akcji lub w publicznej ofercie. W umowach wymieniono kilka zdarzeń inicjujących. Spółka spodziewa się, że w praktyce będzie nim złożenie przez prezesa spółki akcji wirtualnych w celu ich wykupu. Po wykupie spółka miała dokonać ich umorzenia.

Prezes spółki – z tytułu rozporządzenia prawami związanymi z nabytymi akcjami wirtualnymi – miał otrzymać przychód w rozumieniu ustawy o PIT w wysokości równej wartości księgowej akcji spółki lub ich wartości zbywczej (tj. wartości, po jakiej akcje można zbyć).

Spółka zapytała, czy będzie płatnikiem w przypadku skorzystania przez prezesa z prawa do złożenia akcji wirtualnych celem ich wykupu przez spółkę (lub wystąpienia innego zdarzenia inicjującego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9778

Wydanie: 9778

Spis treści

Pierwsza strona

Międzynarodowe Targi Poznańskie

Zamów abonament