Cookies – nie ma obowiązku ich zamieszczania
Nie może być tak, że stosujemy przepisy, które nie powinny obowiązywać tylko dlatego, że są słuszne – twierdzą eksperci.
Jako podstawę dla rygorystycznych uregulowań odnośnie możliwości stosowania plików cookies, informowania odbiorcy o tym fakcie i uzyskiwania jego zgody wskazuje się art. 173 ustawy – Prawo telekomunikacyjne.
Zgodnie z celami określonymi w art. 1 tej ustawy jest ona ukierunkowana na określenie zasady wykonywania i kontroli działalności polegającej na świadczeniu usług telekomunikacyjnych, dostarczania sieci telekomunikacyjnych lub świadczenia usług towarzyszących, a także określa prawa i obowiązki przedsiębiorców telekomunikacyjnych. Zgodnie zaś z definicją usługi telekomunikacyjnej, zawartej w art. 2 pkt 48 aktu, przez usługę telekomunikacyjną rozumie się usługę polegającą głównie na przekazywaniu sygnałów w sieci telekomunikacyjnej. Pytanie, czy w tej kategorii usług mieści się to, co oferuje większość usługodawców w sieci („właścicieli" stron internetowych).
Nie wszyscy muszą
Na tak postawione pytanie należy udzielić odpowiedzi negatywnej. Mianowicie, usługi polegające np. na prowadzeniu sklepu internetowego, portalu społecznościowego, profesjonalnego bloga czy zapewnieniu usługi poczty elektronicznej (ale bez jej przesyłania) możemy zaliczyć do kategorii usług świadczonych drogą elektroniczną, które uregulowane są w innym akcie prawnym – tj. ustawie o świadczeniu usług drogą elektroniczną właśnie, a nie do usług telekomunikacyjnych. Zakres tych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta