Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Socjalna ulga warunkowa

03 marca 2014 | Prawo i praktyka | Bogdan Majkowski

Nie wystarczy spożytkować pieniądze zakładowego funduszu na cel socjalny, 
aby uznać, że takie świadczenie jest wolne 
od składek. Ten wydatek 
musi być zgodny z polityką wydatkowania tych środków.

W trakcie prowadzonej kontroli ZUS zakwestionował fakt, że nie naliczaliśmy składek od niektórych świadczeń wypłaconych lub sfinansowanych z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy miał takie prawo, skoro rozporządzenie składkowe jednoznacznie wskazuje, że świadczenia opłacone ze środków socjalnych są zwolnione ze składek? Co powinniśmy zrobić, jeśli postępowaliśmy nieprawidłowo? – pyta czytelnik.

W podstawie składek można pominąć tylko te wydatki, które zakład poniósł na działalność socjalną w rozumieniu ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn. DzU z 2012 r., poz. 592 ze zm., dalej ustawa o zfśs). Z reguły konieczne jest więc ich przyznawanie z uwzględnieniem zróżnicowania w zależności od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej uprawnionego. Jeżeli pracodawca nieprawidłowo wyda pieniądze z rachunku socjalnego albo część świadczeń sfinansuje ze środków obrotowych, musi naliczyć od nich składki.

Ważny jest cel...

Rzeczywiście rozporządzenie składkowe wyłącza z oskładkowania świadczenia finansowane ze środków przeznaczonych na cele socjalne w ramach zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Dokładnie chodzi o § 2 ust. 1 pkt 19 rozporządzenia ministra pracy i polityki...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9778

Wydanie: 9778

Spis treści

Pierwsza strona

Międzynarodowe Targi Poznańskie

Zamów abonament