Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W jaki sposób prezentować długi przedsiębiorstwa

03 marca 2014 | Ekspert księgowy
Schemat 1. Klasyfikacja zobowiązań wg ustawy o rachunkowości (dalej: uor)
źródło: Rzeczpospolita
Schemat 1. Klasyfikacja zobowiązań wg ustawy o rachunkowości (dalej: uor)
>Schemat 2. Wzajemne relacje  pomiędzy zobowiązaniami,  biernymi rozliczeniami międzyokresowymi a rezerwami
źródło: Rzeczpospolita
>Schemat 2. Wzajemne relacje pomiędzy zobowiązaniami, biernymi rozliczeniami międzyokresowymi a rezerwami
Tabela. Różnice pomiędzy rezerwami a RMB
źródło: Rzeczpospolita
Tabela. Różnice pomiędzy rezerwami a RMB

Zobowiązania obejmują swoim zakresem wiele kategorii. Różnią się charakterem, prawdopodobieństwem ich wystąpienia, możliwością oszacowania kwoty. Decyzja o tym, w jakich pozycjach bilansu je ująć, wymaga starannej analizy.

Termin sporządzenia sprawozdania finansowego za 2013 r. upływa z końcem marca. Nie zostało więc wiele czasu na rozwiązanie licznych problemów związanych z ewidencją czy prezentacją poszczególnych pozycji bilansowych. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, że dług przedsiębiorstwa jest obszarem problematycznym dla niejednego księgowego. Obejmuje on bowiem takie pojęcia jak zobowiązania, rezerwy, rozliczenia międzyokresowe bierne (dalej: RMB) czy zobowiązania warunkowe.

Co zatem decyduje o zaklasyfikowaniu danej pozycji jako zobowiązania handlowego, RMB, rezerwy czy zobowiązania warunkowego? Sam stopień pewności czy charakter kosztu? Czy konieczność dokonania szacunku determinuje klasyfikację danej pozycji jako rezerwy? Postaramy się rozwiać te i inne wątpliwości.

Ważny stopień prawdopodobieństwa

Przyjmując za podstawowe kryterium stopień prawdopodobieństwa wystąpienia zdarzenia nakładającego na jednostkę gospodarczą prawny lub zwyczajowy obowiązek wykonania określonego świadczenia w taki sposób, że nie ma ona innej możliwości jak tylko wywiązanie się z niego, wyróżnia się zobowiązania handlowe, bierne rozliczenia międzyokresowe, rezerwy i zobowiązania warunkowe >patrz schemat 1.

Najkrócej rzecz ujmując, zobowiązanie to obecny obowiązek wykonania świadczeń o wiarygodnie określonej wartości wynikający z przeszłych zdarzeń, którego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9778

Wydanie: 9778

Spis treści

Pierwsza strona

Międzynarodowe Targi Poznańskie

Zamów abonament