Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Za cztery miesiące radiolodzy będą pracować dłużej

03 marca 2014 | Prawo i praktyka | Piotr Wojciechowski

Zapobiegliwi szefowie placówek medycznych już teraz powinni zmienić regulaminy pracy, aby wprowadzić do nich nowe regulacje o zwiększonej liczbie godzin aktywności podwładnych.

Od 1 lipca fizykoterapeuci czy patamorfolodzy mają wykonywać zadania zawodowe przez 7 godzin 35 minut na dobę i przeciętnie 37 godzin 55 minut na tydzień.

Zgodnie z art. 214 ust. 1 ustawy o działalności leczniczej z 15 kwietnia 2011 r. (tekst jedn. z 7 grudnia 2012 r., DzU z 2013 r. poz. 217 ze zm., dalej ustawa) od 1 lipca 2011 r. do 1 lipca 2014 r. czas pracy pracowników komórek organizacyjnych (zakładów, pracowni):

1) radiologii, radioterapii, medycyny nuklearnej – stosujących w celach diagnostycznych lub leczniczych źródła promieniowania jonizującego,

2) fizykoterapii, patomorfologii, histopatologii, cytopatologii, cytodiagnostyki, medycyny sądowej lub prosektoriów w zakresie określonym w ust. 2 ustawy

– nie może przekraczać 5 godzin na dobę i przeciętnie 25 godzin na tydzień w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym.

Tylko na 3 lata

Przepis ten, jak wynika z jego brzmienia, jest przejściowy. Jego podstawową rolą było przygotowanie placówek medycznych do unifikacji powszechnych norm czasu pracy z pozostałymi medycznymi grupami zawodowymi.

W praktyce oznacza to, że od 1 lipca 2014 r. czas pracy zatrudnionych w tych komórkach organizacyjnych będzie wynosił (zgodnie z art. 93 ust. 1 ustawy) 7 godzin 35 minut na dobę i przeciętnie 37 godzin 55 minut na tydzień w przeciętnie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Wydanie: 9778

Wydanie: 9778

Spis treści

Pierwsza strona

Międzynarodowe Targi Poznańskie

Zamów abonament