Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jaka jest rola zestawienia zmian w kapitale

03 marca 2014 | Ekspert księgowy

Wykaz operacji w poszczególnych składnikach funduszu własnego oraz ich przyczyn obligatoryjnie tworzą spółki podlegające audytowi. Pozostałe jednostki wzmiankę na ten temat ujmują w informacji dodatkowej.

Aleksandra Włodyga

Zestawienie zmian w kapitale (funduszu) własnym jest jednym z elementów rocznego sprawozdania finansowego. Zgodnie z art. 45 ust. 3 ustawy o rachunkowości (dalej: uor) jednostki, które podlegają obowiązkowemu badaniu rocznego sprawozdania finansowego, obligatoryjnie muszą sporządzać zestawienie zmian w kapitale (funduszu) własnym. Zestawienie zmian w kapitale (funduszu) własnym obejmuje wszystkie informacje o zmianach poszczególnych składników kapitału własnego za rok bieżący oraz poprzedni rok obrotowy, które są określone w załączniku nr 1 do uor – dla jednostek innych niż banki, zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji, w załączniku nr 2 – dla banków lub w załączniku nr 3 – dla zakładów ubezpieczeń i zakładów reasekuracji.

Zestawienie to dostarcza informacji o tym, jakie zmiany nastąpiły w ciągu roku obrotowego w poszczególnych składnikach kapitału (funduszu) własnego oraz o przyczynach tych zmian. Mogą one być skutkiem ujawienia kosztów i przychodów, które zostały bezpośrednio odniesione na kapitał (fundusz) własny z pomięciem rachunku zysków i strat. Zestawienie informuje także o wielkości kapitału (funduszu) własnego, jaki pozostanie do dyspozycji jednostki po zaakceptowaniu propozycji podziału zysku lub pokrycia straty.

Struktura i dynamika

Zestawieie pozwala na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9778

Wydanie: 9778

Spis treści

Pierwsza strona

Międzynarodowe Targi Poznańskie

Zamów abonament