Jaka jest rola zestawienia zmian w kapitale
Wykaz operacji w poszczególnych składnikach funduszu własnego oraz ich przyczyn obligatoryjnie tworzą spółki podlegające audytowi. Pozostałe jednostki wzmiankę na ten temat ujmują w informacji dodatkowej.
Aleksandra Włodyga
Zestawienie zmian w kapitale (funduszu) własnym jest jednym z elementów rocznego sprawozdania finansowego. Zgodnie z art. 45 ust. 3 ustawy o rachunkowości (dalej: uor) jednostki, które podlegają obowiązkowemu badaniu rocznego sprawozdania finansowego, obligatoryjnie muszą sporządzać zestawienie zmian w kapitale (funduszu) własnym. Zestawienie zmian w kapitale (funduszu) własnym obejmuje wszystkie informacje o zmianach poszczególnych składników kapitału własnego za rok bieżący oraz poprzedni rok obrotowy, które są określone w załączniku nr 1 do uor – dla jednostek innych niż banki, zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji, w załączniku nr 2 – dla banków lub w załączniku nr 3 – dla zakładów ubezpieczeń i zakładów reasekuracji.
Zestawienie to dostarcza informacji o tym, jakie zmiany nastąpiły w ciągu roku obrotowego w poszczególnych składnikach kapitału (funduszu) własnego oraz o przyczynach tych zmian. Mogą one być skutkiem ujawienia kosztów i przychodów, które zostały bezpośrednio odniesione na kapitał (fundusz) własny z pomięciem rachunku zysków i strat. Zestawienie informuje także o wielkości kapitału (funduszu) własnego, jaki pozostanie do dyspozycji jednostki po zaakceptowaniu propozycji podziału zysku lub pokrycia straty.
Struktura i dynamika
Zestawieie pozwala na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta