Transfer wiedzy kuleje
Akcja „Rz” | Nasi naukowcy są cenieni na świecie, ale polskie firmy wykorzystują ich kompetencje sporadycznie.
Rz" wspiera przedsiębiorców w walce o ułatwienia w prowadzeniu biznesu. To konieczne, bo mimo składanych przez rząd obietnic otoczenie prawne i administracyjne, zwłaszcza dla małych i średnich firm, wcale się nie poprawia, a nawet się pogarsza.
W cyklu „Teraz przedsiębiorczość" szukamy sposobu, jak usunąć bariery dla rozwoju przedsiębiorczości i konkurencyjności naszej gospodarki. W kolejnych odcinkach wskazujemy te dziedziny życia gospodarczego, w których według raportów międzynarodowych instytucji mamy najwięcej do zrobienia.
W rankingu Global Innovation Index Polska zajmuje dopiero 49. miejsce na 142 kraje. Mało m.in. tworzymy usług i produktów opartych na wiedzy, choć mamy taki potencjał.
Akcja „Rz" | Nasi naukowcy są cenieni na świecie, ale polskie firmy wykorzystują ich kompetencje sporadycznie.
1. Słaby transfer wiedzy
W dosyć pojemnej kategorii kreacji usług i produktów opartych na wiedzy zajmujemy w Global Innovation Index dosyć odległe, 55. miejsce. Różne komponenty brane w tej kategorii pod uwagę pokazują, że o ile dosyć dobrze wypadamy pod względem kreacji wiedzy przez środowiska naukowe, o tyle kiepsko pod względem transferu tej wiedzy do gospodarki.
2. Dużo patentów ze strony nauki
Przykładowo Polacy mają sporo publikacji naukowych (37. miejsce) i są to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta